ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Θρίαμβος της Σάκκαρη: Πρόκριση στις «16» του US Open για πρώτη φορά στην καριέρα της

Πανηγυρική πρόκριση για την Μαρία Σάκκαρη, η οποία μετά τη νίκη της επί της Αμάντα Ανισίμοβα, προκρίθηκε στον 4ο γύρο του US Open για πρώτη φορά στην καριέρα της.

Η αναμέτρηση της Ελληνίδας τενίστριας με την Αμερικανίδα διήρκησε μόλις 55 λεπτά με τη Σάκκαρη, το Νο 22 της παγκόσμιας κατάταξης, να μην αφήνει περιθώρια στην αντίπαλό της.

Έφτασε στα 6-3 σε μόλις 27 λεπτά στο 1ο σετ, ενώ στο 2ο συνέχισε με 6 γκέιμ τελειώνοντας τον αγώνα με 2-0 στα σετ (6-3 και 6-1 αντίστοιχα).

Στο επόμενο ματς η Σάκκαρη αντιμετωπίζει τη Σλόαν Στίβενς.