ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Πρωταθλητής Ευρώπης ο Ολυμπιακός – Νίκησε την Μίλαν στον τελικό του Youth League (3-0)

Η ομάδα Κ19 του Ολυμπιακού κατέκτησε τo Youth League, επικρατώντας στον μεγάλο τελικό της Μίλαν με 3-0

Η κορυφή της Ευρώπης ανήκει δικαιωματικά στην ομάδα Κ19 που έχει ο Ολυμπιακός, η οποία ήταν απίθανη στον τελικό του UEFA Youth League, “σκορπίζοντας” με 3-0 τη Μίλαν, στο ματς που έγινε στη Νιόν της Ελβετίας, δίπλα στα γραφεία της UEFA. Γκολάρες και μπαλάρααπό τους νεαρούς “ερυθρόλευκους, οι οποίοι κυριάρχησαν στο ματς κι έγραψαν ιστορία αφού έγιναν η πρώτη ελληνική ομάδα που κατακτά ευρωπαϊκό τίτλο στο ποδόδφαιρο.

Η χρυσή ενδεκάδα που ξεκίνησε το ματς για τον Ολυμπιακό

Ο Σωτήρης Συλαϊδόπουλος, ο οποίος εξέτισε την ποινή του και ήταν κανονικά στον πάγκο, δεν είχε αγωνιστικά προβλήματα και παρέταξε την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα. Στην οποία είχε στα στόπερ τους Κ. Κωστούλη, Κουτσίδη, Πρεκατέ, τετράδα στο κέντρο με Κουτσογούλα, Μπάκουλα, Μουζακίτη, Αλαφάκη και στην επιθετική γραμμή ήταν οι Παπακανέλλος, Πνευμονίδης και Χ. Κωστούλας.

Ο Ολυμπιακός είχε φάσεις για να σκοράρει στα πρώτα 15 λεπτά

Ο Ολυμπακός μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και θα μπορούσε να βάλει ένα γκολ στα πρώτα 15 λεπτά. Στο 3ο λεπτό χάθηκαν δύο καλές ευκαιρίες για τους “ερυθρόλευκους” με την επιθετική τους τριπλέτα.