ΑΘΛΗΤΙΚΑΝΑΥΠΑΚΤΙΑ

Ήττα στο ντέρμπι για το παιδικό του ΠΑΣ Ναυπάκτου

Οι δυο αήττητες ομάδες του ομίλου αγωνίστηκαν την Κυριακή στο ΔΑΚ Αγρινίου, ο Άλφα ’93 και ο ΠΑΣ Ναυπάκτου, προσφέροντας έναν αγώνα γεμάτο συγκινήσεις.

Ο αγώνας έγινε στα πλαίσια της 9ης και τελευταίας αγωνιστικής του Α’ γύρου του πρωταθλήματος παίδων της ΕΣΚΑΒΔΕ.

Η ομάδα του Αγρινίου μπήκε καλύτερα στο ματς προσπαθώντας να πάρει μια διαφορά 6-8 πόντων αλλά η ομάδα του ΠΑΣ ισορρόπησε τον αγώνα στο 2ο δεκάλεπτο, με το ημίχρονο να τελειώνει 31-30. Στο 3ο δεκάλεπτο τα παιδιά του ΠΑΣ παίζοντας καλύτερα στην άμυνα κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ αλλά ένα τρίποντο στο τέλος του δεκαλέπτου, από την ομάδα του Αγρινίου, έφερε το παιχνίδι στα ίσα με σκορ 44-44.

Όλα έδειχναν ότι τα πάντα θα κρινόντουσαν στις λεπτομέρειες και δυστυχώς για την ομάδα του ΠΑΣ αυτές ήταν υπέρ της ομάδας του Αγρινίου.

Οι κακές επιλογές στο τελευταίο 2λεπτο αλλά και το πρόβλημα με τα επιθετικά ριμπάουντ, καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα, έκριναν το αποτέλεσμα υπέρ της Άλφα ’93 με σκορ 55-52. Συγχαρητήρια στα παιδιά και των δύο ομάδων για το πολύ καλό αγωνιστικό επίπεδο και τον υγιή ανταγωνισμό που επέδειξαν σε όλη την διάρκεια του αγώνα.

Στις 25/11/2018 ο ΠΑΣ Ναυπάκτου αγωνίζεται στο Μεσολόγγι με αντίπαλο τον Χαρίλαο Τρικούπη, σε εξ αναβολής αγώνα για την 7η αγωνιστική του Α’ γύρου του πρωταθλήματος παίδων της ΕΣΚΑΒΔΕ.

ΑΛΦΑ ’93 – ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ 55 – 52

Δεκάλεπτα: Α 18-12, Β 13-18, Γ 13-14, Δ 11-08

Π.Α.Σ. ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ(Ζησιμόπουλος Θ.):Ντάλλας Φ. 10, Αλεξόπουλος Κ., Κουτσογιάννης Χρ. 11(1), Χολέβας Ι., Βελέντζάς Κ., Ντάλλας Φ., Σταμάτης Π. 5(1), Γαλάνης Ν. 4, Κουφογιάννης Β. 2, Μίχος Ι. 4, Μανταρίνης Α. 8(2), Αναγνωστόπουλος Φ. 8.