ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Φοβερή εμφάνιση η Αργεντινή στο Α ημίχρονο: 2-0 την Γαλλία

Παίζοντας εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο, η Αργεντινή προηγείται στον τελικό του Μουντιάλ επί της Γαλλίας 2-0 και βάζει πλώρη για το τρόπαιο

Η Αργεντινή ξεκίνησε πολύ δυνατά και έδειξε από το πρώτο λεπτό τις διαθέσεις της για τον αγώνα. Αντίθετα, η Γαλλία είναι σκιά του εαυτού της και σε καμία περίπτωση δεν έχει απειλήσει την Αργεντινή σε αυτή την διάρκεια.

Ο Άνχελ Ντι Μαρία κέρδισε πέναλτι από τον Ντεμπελέ και ο Λιονέλ Μέσι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι άνοιξε το σκορ στον μεγάλο τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ.

Η Αργεντινή πήρε «κεφάλι» στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ κόντρα στη Γαλλία! Στο 23′ ο Άνχελ Ντι Μαρία κέρδισε… εξυπνα πέναλτι από τον Ουσμάν Ντεμπελέ και ο Λιονέλ Μέσι ανέλαβε την εκτέλεση.

Ο αρχηγός της Αλμπισελέστε νίκησε τον Γιορίς για το 1-0 και μέσα σε δευτερόλεπτα βρέθηκε στο επίκεντρο ενός «κουβαριού» από τους… τρελαμένους συμπαίκτες του. Ο Pulga έφτασε τα έξι γκολ και είναι ο πρώτος σκόρερ του τουρνουα.

Το 2-0 ήρθε στο 36 από τον Ντι Μαρία, με καταπληκτική ομαδική ενέργεια των Αργεντίνων. Ο Ντι Μαρία, μεγάλος άτυχος το 2014, όταν έλειψε από τον τελικό λόγω τραυματισμού, παίρνει σήμερα τη ρεβάνς.