ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Έγραψε ιστορία ο Ολυμπιακός! «Πάτησε» την Μπαρτσελόνα και πάει Βερολίνο για F4

56-61 μέσα στην Βαρκελώνη έκανε το 2-3 – Με Ρεάλ Μαδρίτης στον ημιτελικό.

Τι να πεις γι αυτό τον Ολυμπιακό!! Μια ομάδα φτιαγμένη για τα δύσκολα που δεν το βάζει κάτω ποτέ! Σήμερα στην Βαρκελώνη έκανε ένα Έπος!

Ο Ολυμπιακός πήρε μία ιστορική πρόκριση για το Final Four του Βερολίνου νικώντας την Μπαρτσελόνα στο γήπεδό της με 59-63

Το πρώτο μισό της αναμέτρησης ξεχωρίζει για τις σκληρές μάχες με ένα ιστορικά χαμηλό σκορ, που επιτρέπει στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να έχει τη Μπαρτσελόνα από κοντά και να ελπίζει για τη νίκη που θα της δώσει το εισιτήριο για το Final Four του Βερολίνου.

Στο κατάμεστο «Palau Blaugrana», ο Ολυμπιακός με μια άμυνα από ατσάλι δείχνει ότι μπορεί να κρατήσει μακριά την ισπανική ομάδα από τη μπασκέτα του και με ένα ματς τακτικής και υπομονής να μείνει μέσα στο παιχνίδι, για να κάνει για πρώτη φορά στην ιστορία του θεσμού ένα break σε πέμπτο ματς της σειράς των Playoffs.

Σε ένα νευρικό πρώτο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 12-9 υπέρ της Μπαρτσελόνα, ο Ολυμπιακός μπήκε με μια σκληρή και αποδοτική άμυνα, αλλά παράλληλα μια τρομερή αστοχία που δεν του στοίχισε και έμεινε κοντά στο σκορ.

Με μια καλή εμφάνιση στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Πειραιά παραμένει σε απόσταση αναπνοής με σκορ 27-25 στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Κορυφαίος των γηπεδούχων στο πρώτο μέρος είναι ο Λαπροβίτολα με 13 πόντους και 3 ασιστ σε 11 λεπτά συμμετοχής. Για τους «ερυθρόλευκους» καθοριστικός στο πρώτο μισό είναι ο Μιλουτίνοφ με 5 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και ένα μπλοκ μόλις σε 11 λεπτά συμμετοχής.