ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Άνοιξε την “Κερκόπορτα” ο Σλούκας – Έχασε (σ)την Πόλη ο Ολυμπιακός

Πικρή ήττα για την Ολυμπιακό στην Κωνσταντινούπολη που έχασε την ευκαιρία να κατακτήσει τη 4ο πρωτάθλημα Ευρώπης στην Ιστορία του

Με τη βοήθεια της έδρας και μεγάλο πρωταγωνιστή στα πρώτα λεπτά τον Κάλινιτς η Φενέρ πήρε από την αρχή το προβάδισμα και μετά το 5-6 με το οποίο προηγήθηκε ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 8-0 (13-6) για να κλείσει την πρώτη περίοδο στο +8 (26-18).

ADS

Κι αυτό ήταν το πρώτο καμπάνακι καθώς 26 πόντοι ήταν απαγορευτικοί για τους ερυθρόλευκους, με την κατάσταση να βελτιώνεται όταν μπήκαν στο παρκέ οι… εφεδρείες.

Ο Σφαιρόπουλος στα πρώτα λεπτά της β’ περιόδου άλλαξε πεντάδα και πήρε τρομερές βοήθειες από Μιλουτίνοφ, Γουότερς, Αγραβάνη, οι οποίοι έριξαν τη διαφορά στους 4 (29-25), ωστόσο κάποιες αμυντικές αδράνειες επέτρεψαν στον Μπογκντάνοβιτς να στείλει τη διαφορά στο +9 (34-25).

Ευτυχώς για τους ερυθρόλευκους το μεγάλο τρίποντο του Μάντζαρη και το καλάθι του Μπιρτς σε νεκρό χρόνο έριξαν τη διαφορά στο 39-34 με τη λήξη του ημιχρόνου κρατώντας ανοικτά τα πάντα στον μεγάλο τελικό.

Ο Ολυμπιακός είχε μείνει ζωντανός κι ας είχε πάρει πολύ μικρή βοήθεια στην επίθεση από τους Σπανούλη (6π.), Πρίντεζη (3π.) κι όταν το σκορ έγινε 44-40 στο 23’ με νέο τρίποντο του Μάντζαρη όλοι πίστεψαν ότι ήρθε η ανατροπή, ωστόσο το κομβικό σημείο ήταν λίγο αργότερα…

Με το σκορ στο 46-42 η Φενέρ έτρεξε ένα σερί 11-2 (57-44), καθώς ούτε ο Σπανούλης, ούτε ο Πρίντεζης (συνολικά 5/20 σουτ και οι δύο) μπορούσαν να βρουν ρυθμό στην επίθεση με την τελευταία ελπίδα να χάνεται στο 60-50. Εκεί στις αρχές του δ’ δεκαλέπτου ο Ντατόμε με τρίποντο-μαχαιριά έστειλε τη διαφορά και πάλι στο +13.

Εκεί ο Ολυμπιακός λύγισε ψυχολογικά, το σκορ πήγε στο 68-50 και παρόλο που απέμεναν 8 λεπτά οι ερυθρόλευκοι δεν είχαν τις σωματικές και τις ψυχικές δυνάμεις για μια νέα επική επιστροφή και το μόνο που απέμενε ήταν να μάθουμε το τελικό σκορ με την Φενέρ να γράφει ιστορία επικρατώντας με 80-64.