ΑΘΛΗΤΙΚΑΝΑΥΠΑΚΤΙΑ

Βόλεϊ Αναπτυξιακά: Στο κόλπο της πρόκρισης οι παγκορασίδες της Ομόνοιας

Μπορεί να έδωσε τέσσερις αγώνες μέσα σε οκτώ ημέρες η ομάδα παγκορασίδων της Ομόνοιας Ναυπάκτου, όμως δεν τα πήγε καθόλου άσχημα και κάνοντας τρεις νίκες στα τέσσερα παιχνίδια έχει ακόμα ελπίδες πρόκρισης στο final four της ΕΣΠΕΠ κρατώντας τη δεύτερη θέση του ομίλου της.

Η αρχή έγινε στις 20 Μαΐου με αντίπαλο τον Αίολο στην Αγυιά. Η Ομόνοια πήρε δύσκολη νίκη με 2-3 σετ χάνοντας ένα βαθμό που στη συνέχεια του πρωταθλήματος μπορεί να παίξει σημαντικό ρόλο. ΟΙ μικρές της Ομόνοιας δεν έκαναν καλό παιχνίδι αλλά παρόλα αυτά πήραν εύκολα με 21-25 το πρώτο και το τρίτο σετ χάνοντας με το ίδιο σκορ το δεύτερο. Στο τέταρτο σετ δυο μαζεμένα λάθη στο τέλος της στοίχισαν τον πόντο με το σετ να πηγαίνει στον Αίολο (26-24) και το παιχνίδι να πηγαίνει στο τάι μπρέικ. Εκεί η Ομόνοια επικράτησε πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 11-15.

Τρεις μέρες αργότερα η Ομόνοια βρέθηκε πάλι στη Πάτρα κόντρα στην πολύ καλή ομάδα της Ολυμπιάδας. Έχοντας στη μνήμη την εντός έδρας επικράτηση με 3-0 σετ η Ομόνοια μπήκε με αυτοπεποίθηση στο παιχνίδι και πήρε το πρώτο σετ με 19-25. Οι γηπεδούχες αντέδρασαν και ισοφάρισαν τα σετ κερδίζοντας το δεύτερο με 27-25. Καλύτερη η Ομόνοια στη συνέχεια πήρε τα δύο επόμενα σετ με 19-25 και 20-25 σε ένα παιχνίδι όπου και οι δύο ομάδες προσέφεραν πλούσιο θέαμα στους φιλάθλους δεδομένης και της ηλικίας τους.

Το τρίτο παιχνίδι στη σειρά ήταν στο κλειστό της Ναυπάκτου με αντίπαλο τον Θησέα, ομάδα που στον πρώτο γύρο είχε κερδίσει την Ομόνοια με 3-0 σετ. Το παιχνίδι στη Ναύπακτο όμως ήταν διαφορετικό παρότι δεν ξεκίνησε με τις καλύτερες συνθήκες. Κάνοντας τακτικά λάθη και έχοντας πολλά χαμένα σερβίς η Ομόνοια βρέθηκε να χάνει το πρώτο σετ με 20-25. Η συνέχεια όμως ήταν διαφορετική. Μπαίνοντας στο νόημα του αγώνα όσον αφορά την τακτική και έχοντας πολύ καλό σερβίς οι μικρές της Ομόνοιας πήραν πολύ εύκολα τα τρία επόμενα σετ με 25-16, 25-13 και 25-16 και κατέκτησαν μια σημαντική νίκη που την ανέβαζε προσωρινά στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Δύο μέρες αργότερα οι παγκορασίδες της Ομόνοιας βρέθηκαν και πάλι στην Πάτρα για να αντιμετωπίσουν το μεγάλο φαβορί για την πρόκριση στο final four τον Απόλλωνα Πάτρας. Οι Ναυπάκτιες κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τις αντίπαλες στο πρώτο σετ και να το κερδίσουν 23-25. Στη συνέχεια όμως σαφώς καλύτερος ο Απόλλωνας πήρε τα τρία επόμενα σετ με 25-10, 25-17 και 25-9 και μαζί και τη νίκη με 3-1 σετ. Μελανό σημείο του αγώνα η κακή συμπεριφορά φίλων του Απόλλωνα, ευτυχώς λιγοστών, σε αγώνα όπου στον αγνωστικό χώρο αγωνιζόντουσαν κορίτσια 14 ετών. Συμπεριφορές που σίγουρα δεν ταιριάζουν ούτε στην ιστορία ούτε στην ποιότητα του πατρινού συλλόγου.

Στα τέσσερα παιχνίδια στο σκληρό πρόγραμμα της ΕΣΠΕΠ για τις παγκορασίδες της Ομόνοιας Ναυπάκτου αγωνίστηκαν οι:

Ομόνοια Ναυπάκτου (Κοκόλας): Γιαννοπούλου, Τούφα, Τριανταφύλλου Μ., Ντέτσικα, Τζιά, Αντωνιάδη, Καρακούφα, Σωτηροπούλου Ι., Χουλιάρα, Καμουτσή, Σφήκα, Ρουστέμη, Γεωργακοπούλου.

Η βαθμολογία του Β’ ομίλου της Β’ φάσης των παγκορασίδων μετά από 7 αγωνιστικές έχει ως εξής: