ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Γλυκιά ήττα για ΑΕΚ – Έχασε από τον Ολυμπιακό αλλά προκρίθηκε στο κύπελλο

Ο Ολυμπιακός τα έδωσε όλα στη ρεβάνς, αλλά το σκορ του πρώτου παιχνιδιού έδωσε την πρόκριση στην ΑΕΚ – Βαλμπουενά (27’) και Χουάνγκ (57’) τα γκολ των Πειραιωτών – Με αυτόγκολ του Μπα είχε ισοφαρίσει στο 52’ η Ενωση.

Προηγήθηκε δύο φορές ο Ολυμπιακός (27’, 57’), τα έδωσε όλα μέχρι το τελευταίο λεπτό και επικράτησε με 2-1 της ΑΕΚ στο «Γ. Καραϊσκάκης», αλλά το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα (3-0) έδωσε στην Ενωση την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου.

Οι Ερυθρόλευκοι πάλεψαν από την αρχή μέχρι το τέλος και έκαναν κατάθεση ψυχής στον αγωνιστικό χώρο του φαληρικού γηπέδου, αλλά η τύχη τους γύρισε την πλάτη (αυτόγκολ του Μπα στο 52’ με το οποίο η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 1-1), με τους Κιτρινόμαυρους έχοντας ως παρακαταθήκη το 3-0 της Opap Arena να περνούν στον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσουν τον ΠΑΟΚ (σ.σ είχε νικήσει 5-1 τη Λαμία στο πρώτο ματς, αύριο 13/4 η ρεβάνς στην Τούμπα).

Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στο 27’ με κεφαλιά του Βαλμπουενά και λίγο αργότερα είχε ευκαιρία με τον Μπιέλ για να κάνει το 2-0 και να βάλει… φωτιά στο ματς, αλλά ο Ισπανός αστόχησε. Η ΑΕΚ ισοφάρισε στο 52’ με αυτογκόλ του Μπα, το οποίο έκοψε τα πόδια των παικτών του Ανιγκό, με τους Ερυθρόλευκους παρόλα αυτά να τα δίνουν όλα και στο 57’ να κάνουν το 2-1. Μέχρι το τέλος πίεσαν για το τρίτο γκολ που θα τους έβαζε ξανά στο ματς (σ.σ ήθελαν 4-1 για παράταση) και στην υπόθεση πρόκριση, αλλά δεν τα κατάφεραν. Το 2-1 έμεινε μέχρι το τέλος, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη και η ΑΕΚ την πρόκριση.

Ετσι παρατάχθηκαν οι δύο ομάδες

Ο Ζοζέ Ανιγκό ξεκίνησε τον Ολυμπιακό με τον Πασχαλάκη μπροστά από την εστία και τους Ανδρούτσο, Μπα, Σισέ και Ρέαμπτσιουκ στην τετράδα της άμυνας. Οι Ιν-Μπεόμ και Εμβιλά ήταν στα χαφ, με τους Μπιέλ, Φορτούνη και Βαλμπουενά πίσω από τον Μπακαμπού. Από την άλλη, ο Ματίας Αλμέιδα παρέταξε την ΑΕΚ με τον Στάνκοβιτς στο τέρμα και τους Ρότα, Μήτογλου, Μουκουντί και Μοχαμάντι στην άμυνα. Οι Γαλανόπουλος και Μάνταλος ήταν στον άξονα, με τους Φερνάντες και Πινέδα στα δύο άκρα και τον Τσούμπερ πίσω από τον Γκαρσία.

Πίεση από τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και άρχισε να πιέζει από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Στο 6’ ο Ιν-Μπεόμ Χουάνγκ είδε την μπάλα να στρώνεται μπροστά του, μετά από κόρνερ του Ματιέ Βαλμπουενά, αλλά το δυνατό σουτ που έκανε έφυγε ψηλά άουτ.

Ένα λεπτό αργότερα ο Νοτιοκορεάτης απείλησε ξανά. Οι Ερυθρόλευκοι πίεσαν ψηλά και έκλεψαν, ο Φορτούνης έδωσε στον Χουάνγκ, αυτός ελίχθηκε ωραία, μπήκε στην περιοχή, έκανε το διαγώνιο σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Στάνκοβιτς. Από τη φάση του Ιν-Μπεόμ και μέχρι το 13’ υπήρξαν συνεχόμενες διακοπές, λόγω τραυματισμού του Μοχαμάντι, που τελικά αντικαταστάθηκε από τον Χατζισαφί.

Κεφαλιά Βαλμπουενά και 1-0!

Οι διακοπές χάλασαν τον ρυθμό του παιχνιδιού, με την μπάλα να παίζεται κυρίως στον χώρο του κέντρου. Στο 26’ η ΑΕΚ είχε την πρώτη της καλή στιγμή στο ματς, με τον Στίβεν Τσούμπερ. Ο Ελβετός μεσοεπιθετικός βρήκε χώρο και σούταρε, αλλά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Πασχαλάκη. Ένα λεπτό αργότερα ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0 με τον Ματιέ Βαλμπουενά, ο οποίος μάλιστα σκόραρε με κεφαλιά!

Ο Μπακαμπού έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Βαλμπουενά ανενόχλητος με δυνατή κεφαλιά έστειλε την μπάλα συστημένη στα δίχτυα του Στάνκοβιτς, βάζοντας… φωτιά στο «Γ. Καραϊσκάκης». Στο 35’ οι Ερυθρόλευκοι είχαν τεράστια ευκαιρία για το 2-0! Ο Κώστας Φορτούνης έστρωσε στον Μπιέλ, αυτός σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Στάνκοβιτς. Δύο λεπτά αργότερα, ο Φορτούνης σούταρε με το αριστερό, αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ έπεσε και μπλόκαρε.

Στο τελευταίο κομμάτι του πρώτου ημιχρόνου η Ενωση προσπάθησε να αντιδράσει και στο 45+3’ είχε ευκαιρία με τον Πινέδα. Ο Μεξικανός πήρε την κεφαλιά από πλάγια θέση, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Πασχαλάκη και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον φωτεινό πίνακα στο «Γ. Καραϊσκάκης» να δείχνει 1-0.

Ισοφάρισε η ΑΕΚ με αυτογκόλ του Μπα

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο χωρίς αλλαγές, με την ΑΕΚ στο πρώτο πεντάλεπτο να έχει τρεις ευκαιρίες και στο 52’ να ισοφαρίζει με αυτογκόλ του Μπα.

Στο 48’ ο Λιβάι Γκαρσία βγήκε τετ α τετ με τον Πασχαλάκη, αλλά ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού απέκρουσε ενστικτωδώς σε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης ο Λιβάι Γκαρσία έκανε το δυνατό σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα ο Χατζισαφί προωθήθηκε από αριστερά, μπήκε στη μεγάλη περιοχή του Ολυμπιακού και σούταρε από πλάγια θέση, αλλά ο Πασχαλάκης απέκρουσε και στη συνέχεια μπλόκαρε μπροστά από τον Γαλανόπουλο, που του έκανε επιθετικό φάουλ. Στο 52’ η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 1-1 με αυτογκόλ του Μπα. Ο Λιβάι Γκαρσία σούταρε έξω από τη μεγάλη περιοχή του Ολυμπιακού, η μπάλα κόντραρε στο πόδι του Αφρικανού, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Πασχαλάκη, που είχε πέσει από την άλλη πλευρά.

2-1 με γκολάρα του Χουάνγκ!

Η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε πέντε λεπτά αργότερα, με τον Ιν-Μπεόμ Χουάνγκ στο 57’ να βάζει γκολάρα και να δίνει ξανά το προβάδισμα στους Πειραιώτες. Ο διεθνής άσος βρήκε χώρο έξω από τη μεγάλη περιοχή της Ενωσης, έκανε το δυνατό διαγώνιο σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Στάνκοβιτς, κάνοντας το 2-1 για τους Ερυθρόλευκους.

Μετά το γκολ (62’) ο Ανιγκό έκανε την πρώτη του αλλαγή στο παιχνίδι, με τον Βρουσάι αντί του Μπιέλ, ενώ ο Αλμέιδα απάντησε με τον Ελίασον αντί του Φερνάντες. Στο 68’ ο Ανιγκό έριξε στο παιχνίδι με τον Γκάρι Ροντρίγκες αντί του κουρασμένου Βαλμπουενά. Στο 70’ η ΑΕΚ σκόραρε με τον Στίβεν Τσούμπερ, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά μετά τη χρήση του VAR για οφσάιντ του Ελβετού τη στιγμή που του έγινε η πάσα από τον Μάνταλο.

Δύο λεπτά αργότερα ο Ματίας Αλμέιδα έβαλε στο ματς και τους Σιμάνσκι και Γιόνσον αντί των Μάνταλου και Γαλανόπουλου. Στο 80’ ο Ανιγκό ολοκλήρωσε τις αλλαγές του, με τους Μασούρα και Ελ Αραμπί να παίρνουν τις θέσεις των Ανδρούτσου και Φορτούνη. Στο 90’ ο Ολυμπιακός απείλησε με σουτ του Μασούρα, μετά την κάθετη πάσα του Ελ Αραμπί, αλλά ο Στάνκοβιτς ήταν στη σωστή θέση και μπλόκαρε. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι. Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 2-1, αλλά η ΑΕΚ την πρόκριση μετά το 3-0 στο πρώτο ματς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης, Ρέαμπτσιουκ, Σισέ, Μπα, Ανδρούτσος (80′ Μασούρας), Εμβιλά, Ινμπόμ Χουάνγκ, Βαλμπουενά (68′ Γκάρι Ροντρίγκες), Φορτούνης (80′ Αραμπί), Μπιέλ (61′ Βρουσάι) και Μπακαμπού.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Μοχαμάντι (13′ λ. τρ. Χατζισαφί), Μουκουντί, Μήτογλου, Ρότα, Γαλανόπουλος (72′ Γιόνσον), Μάνταλος (71′ Σιμάνσκι), Πινέδα, Φερνάντες (63′ Ελίασον), Τσούμπερ και Λιβάι Γκαρσία (72′ Γκατσίνοβιτς).